Bu rehber, Şubat 2026 itibarıyla güncel veriler ve resmi/primer kaynaklar üzerine kurulmuş, “ben acemiyim ama her şeyi anlayıp güvenle adım atmak istiyorum” diyen yatırımcı için hazırlanmıştır. Rakamlar piyasa ortalamaları ve örnek senaryolardır; nihai kararlar için Houston’da lisanslı emlak profesyoneli, borç veren (lender), sigorta acentesi ve Texas’ta lisanslı bir avukatla doğrulama yapmanız gerekir. (Freddie Mac PMMS: 30y ortalama oran)
Yönetici özeti
Houston yatırımının “mantığı” genelde şudur: kiraya dayanıklı, talebi canlı bölgelerde (özellikle batı-kuzeybatı büyüme koridorları ve belirli şehir içi alt pazarlar) doğru tip evi alırsınız; iyi kiracı seçimi ve sağlam yönetimle riski kontrol eder, nakit akışını optimize eder, uzun vadede değer artışı + borç azalması (amortisman) + vergi avantajları üzerinden getiriyi büyütürsünüz. (HAR piyasa güncellemesi; metro büyüme bağlamı)
Ancak 2026’nın gerçekliği net: “Kira mortgage’ı ödesin” hesabı, yalnızca P&I (principal + interest) değil; PITI (P&I + tax + insurance) + HOA + bakım + boş kalma + yönetim ile yapılmadığında yatırımcıyı yanıltır. Escrow (vergi/sigorta hesabı) yüzünden, sabit faizli kredide bile aylık ödeme artabilir. (CFPB escrow açıklaması)
Bu rehberde; Houston metro talep sürücüleri, yeni konut fiyatları ve planları, güncel kira karşılaştırmaları, yatırım matematiği (cap rate, cash-on-cash, DSCR), due diligence, kiralama ve Texas yasal çerçevesi, property management seçenekleri, sigorta-vergi ve çıkış stratejileri—hepsi “yatırımcı gözüyle” tek bir yerde toplanmıştır. (Texas Property Code; TREC lisans; IRS Pub 527)
Houston metrosunda piyasa dinamikleri
Houston metrosu, ABD’nin en büyük metropollerinden biri ve son 10–15 yılda nüfus artışı + iş çeşitliliği ile büyüyen bir talep havuzu oluşturdu. Metro nüfusu “yaklaşık 7.8 milyon” bandında anılıyor; metro tanımı ve büyüme eğilimi yerel akademik analizlerde (Kinder Institute/Rice) açık şekilde özetleniyor.
Şehir ölçeğinde, U.S. Census Bureau QuickFacts verisine göre Houston’ın nüfusu 1 Temmuz 2024 tahmini 2,390,125. Bu, kiracı havuzunun “büyüyen/yenilenen” bir demografiye dayandığı anlamına gelir.
İş tarafında, Greater Houston Partnership’in 2026 görünümünde metro için 2026’da +30,900 yeni iş beklentisi ve istihdamın rekor seviyelere ilerlemesi vurgulanır; hangi sektörlerin sürükleyeceği (özellikle sağlık/hizmetler gibi) da raporlara yansır.
Konut satış tarafında, Houston Association of Realtors (HAR) kaynaklı Ocak 2026 verileri piyasanın daha dengeli olduğunu söylüyor: satışlar yatay/ılımlı, gün piyasada kalma (DOM) uzuyor, fiyatlar karışık. Bu; yatırımcı için “doğru alım fırsatı” demek olabilir ama aynı zamanda kiralama hızını ve fiyatlamayı daha disiplinli yönetmek gerekir.
Kiralık piyasada da 2026 başında daha fazla seçenek ve daha uzun kiralama süresi görülüyor. HAR’a atıfla yayımlanan Ocak 2026 güncellemesi, single-family ortalama kira $2,214 ve DOM ~50 gün gibi metriklerin altını çiziyor; bu da “boş kalma riski” için underwriting’de pay bırakmayı zorunlu kılar.
Mortgage faizleri tarafında, Freddie Mac PMMS’e göre 30 yıl sabit ortalama oran 19 Şubat 2026 itibarıyla ~%6.01. Bu oran, 2025’e kıyasla bazı dönemlerde daha iyi görünse de halen “düşük faiz dönemi” değil; bu yüzden yatırım matematiği, vergi + sigorta + HOA gibi Houston’a özgü maliyetleri içermezse yanıltır.
Yeni konut fiyatları ve tipik planlar
Aşağıdaki tablo, 2025–2026 döneminde “yeni konut” envanterini listeleyen kaynaklardaki başlangıç fiyatları ve örnek plan aralıkları üzerinden, yatırımcıların en çok sorduğu alt pazarlar için bir çerçeve verir. Buradaki amaç “tek bir fiyat söylemek” değil; hangi alt pazarda hangi bütçe bandında hangi metrekarelerin yaygın olduğunu somutlaştırmaktır. (NewHomeSource alt pazar sayfaları)
Önemli not: Houston şehir içi “central” segmentte yeni üretimin önemli kısmı townhome/condo formatında ve HOA etkisi daha görünür olabilir. Houston için bazı builder sayfaları, şehir içi topluluklarda başlangıç fiyatlarını ve sqft aralıklarını örnekleriyle gösteriyor.
Yeni konut “yatırım tipi” hızlı referans tablosu
1 sqft ≈ 0.0929 m² (yaklaşık dönüşüm).
| Alt pazar | Yatırımda sık görülen plan | Örnek yeni konut fiyat bandı (2025–2026 listeleri) | Yaklaşık alan | Kaynak |
|---|---|---|---|---|
| Katy | 3–5 oda, 2–3 banyo, 2 garaj | ~$270k’dan başlayabilen, $400k altı birçok topluluk; örnek: “From $269,990” ve 1,424–2,733 sqft | ~132–254 m² | |
| Cypress | 3–4 oda, 2–3 banyo; bazı “urban villa” tipleri | $400k altı segmentte “From $280,000” ve 1,828–1,906 sqft örneği gibi seçenekler | ~170–177 m² | |
| Fulshear | 3–5 oda; yükselen “executive” segment de var | $400k altı segmentte “From $314,990” ve 1,673–2,301 sqft örneği gibi seçenekler; ayrıca Fulshear genel sayfada lüks $1M+ örnekleri de görülebilir | ~155–214 m² (örnek) | |
| Tomball | 3–4 oda; giriş seviyesi daha geniş | $400k altı segmentte “From $193,995” ve 1,042–2,245 sqft gibi giriş örnekleri | ~97–209 m² | |
| Central Houston (şehir içi) | Townhome/condo ağırlığı; 2–4 oda, 3 katlı planlar sık | Houston condo/townhome builder listelerinde ortalama fiyatlar geniş aralıkta; bazı şehir içi projelerde “From $285,000” ve ~1,971–2,947 sqft örnekleri görülebiliyor | ~183–274 m² (örnek) |



Yeni konut alırken yatırımcı gözüyle “plan” okuma ipuçları (kısa ama kritik):
- Kiracı profili için en güçlü planlar genelde 3/2 ve 4/2.5: aile odaklı, okul bölgesi odaklı talep. (Zumper kira trendleri; HAR single-family kira göstergeleri)
- “Küçük ama doğru” plan: 1,500–2,300 sqft bandı, bakım maliyetini ve kira hedefini daha yönetilebilir yapabilir; çok büyük evde kira artışı, gider artışını her zaman telafi etmez. (Yeni konut plan aralıklarını gösteren listeler)
- Central Houston’da townhome/condo planlarında HOA ve sigorta (özellikle bina yapısı/ortak alan) yatırım matematiğini belirgin etkiler. (Houston condo/townhome builder listeleri)
Güncel kira karşılaştırmaları ve kira belirleme mantığı
Aşağıdaki metrikler, “bir alt pazarda kira neye benziyor?” sorusuna 2026 Şubat itibarıyla hızlı bir çerçeve verir. Burada iki katman kullanıyoruz:
- Piyasa geneli göstergesi (şehir/alt şehir bazlı trend sayfaları)
- “Single-family kira piyasası” için HAR’ın Houston bölgesi ortalaması
Kısa kira tablosu (trend göstergesi)
| Bölge | Medyan kira (tüm tipler) | 3+ oda için referans | Kaynak |
|---|---|---|---|
| Katy | $2,000 medyan; 3BR ortalama ~$2,093 görünüyor | Aile odaklı 3BR kira bandı ~$2.1k civarı | |
| Cypress | $2,100 medyan; 3BR ortalama ~$2,197 görünüyor | 3BR bandı ~$2.2k civarı | |
| Fulshear | $2,500 medyan | Daha yüksek medyan; envanter az olduğunda volatil olabilir | |
| Tomball | Ev kiraları için ortalama ~$2,100 ifadesi veriliyor | Aile evlerinde $2k bandı sık görülebilir | |
| Houston (genel) | 3BR ortalama ~$2,000; 1BR ~$1,280; 2BR ~$1,550 | Şehir içi mahalleler arasında fark çok yüksek |
Houston bölgesi single-family kıraları için HAR sinyali: Ortalama single-family kira $2,214 ve kiralama süresi (DOM) artış trendinde; bu, “kira fiyatı agresif olursa boş kalma maliyeti yükselir” demektir.
Kira nasıl belirlenir?
Kira belirlemenin yatırımcı açısından en sağlıklı yolu:
- Yakın çevrede, benzer oda/banyo + sqft + okul bölgesi + yaş + condition ile kiralanan evleri “comparable” olarak çıkarıp (MLS/HAR ve ilan verileri) median bir hedef belirlemek,
- Ardından “kiraya etki eden faktörler” ile ayarlamak: yeni yapım, enerji verimliliği, bahçe/çit, garaj, appliance seti, evcil hayvan politikası, HOA kısıtları, ana yollara erişim, flood risk algısı. (HAR kira piyasası ve DOM artışı: fiyatlamanın etkisi)
Yatırım matematiği ve örnek çalışma
Bu bölüm, acemi yatırımcıların en çok zorlandığı konuya odaklanır: “Kira mortgage’ı öder mi?” sorusunu doğru matematiğe çevirmek.
P&I, PITI, escrow ve neden aylık ödeme değişebilir?
- P&I: Anapara + faiz ödemesi.
- PITI: P&I + emlak vergisi (property tax) + ev sigortası (insurance).
- Escrow: Birçok kredide vergi ve sigorta bedelleri aylık ödemeye eklenir; servicer yıl içinde vergi/sigorta artışını gördüğünde escrow ödemesini yükseltip aylık taksidi artırabilir. (CFPB escrow)
- Mortgage varsa ev sigortası genelde zorunludur; lender’ı koruyan “lender’s” yaklaşımı vardır. (CFPB homeowners insurance)
Çalışılmış örnek: $350,000 alım, %20 peşinat, 30 yıl sabit
Faiz oranı: Freddie Mac PMMS %6.01 (19 Şubat 2026).
Aşağıdaki tablo, P&I ödeme mantığını örnekler. (Vergi/sigorta/HOA bölümü altta “tam sahip olma maliyeti” olarak eklenecek.)
| Kalem | Değer |
|---|---|
| Satın alma fiyatı | $350,000 |
| Peşinat (%20) | $70,000 |
| Kredi tutarı | $280,000 |
| Vade | 30 yıl |
| Faiz (ortalama) | %6.01 |
| Aylık P&I (yaklaşık) | $1,681 |
Amortizasyon (ilk yıl özet): Sabit taksitte ilk yıl ödemenin büyük kısmı faizdir; zamanla anapara payı artar. (Aşağıdaki değerler örnek hesaplamadır: $280k, %6.01, 30 yıl.)
| Gösterge | Yaklaşık değer |
|---|---|
| İlk 12 ay toplam faiz | ~$16,734 |
| İlk 12 ay toplam anapara | ~$3,432 |
| 12. ay sonunda kalan borç | ~$276,568 |
“Tam sahip olma maliyeti” (TCO) tablosu: PITI + işletme giderleri
Houston yatırımında en kritik kalemler: property tax + sigorta + HOA + bakım. Ayrıca kiraya verirken “işletme giderleri” devreye girer: boş kalma, yönetim, bakım rezervi.
Aşağıdaki senaryo, örnek bir underwriting tablosudur. Vergi/sigorta/HOA ve oranlar mahallenize ve poliçenize göre değişir; amaç, “hangi giderleri unutmamalıyım?” sorusuna tek bakışta cevap vermektir. (CFPB escrow, TDI sigorta genel çerçeve)
Örnek varsayımlar (tamamen modelleme için):
- Emlak vergisi: yılda %2.5 (bazı bölgelerde daha düşük/yüksek olabilir)
- Sigorta: $250/ay (poliçeye göre değişir)
- HOA: $90/ay
- Bakım rezervi: $200/ay
- Boş kalma: yıllık %5 (aylık eşdeğer)
- Yönetim: %9 (profesyonel PM senaryosu)
| Aylık kalem | Tutar (örnek) |
|---|---|
| Kira geliri (örnek) | $2,600 |
| Boş kalma payı (%5) | -$130 |
| Yönetim (%9) | -$234 |
| Bakım rezervi | -$200 |
| HOA | -$90 |
| Sigorta | -$250 |
| Property tax (örnek %2.5) | -$729 |
| NOI (borç öncesi) | $967 |
| P&I (örnek kredi) | -$1,681 |
| Aylık net nakit akışı | -$714 |
Bu tablo, acemi yatırımcının “şok gerçeğini” gösterir: $350k fiyat bandında, %20 peşinat ve %6 civarı faiz ortamında; vergi/sigorta/HOA ve yönetim giderleri “yüksek” ise, kira tek başına pozitife çevirmeyebilir. Bu olumsuzluk yatırımın imkânsız olduğu anlamına gelmez; kriterleri doğru kurmak gerekir:
- daha iyi kira bandı (plan/mahalle),
- daha düşük vergi yükü / HOA,
- daha yüksek peşinat,
- daha agresif ama yasal sınırlar içinde kira optimizasyonu,
- bakım riski düşük yeni konut + sağlam kiracı seçimi. (HAR kira seviyesi ve DOM sinyali: fiyatlamada disiplin ihtiyacı)
Cap rate, cash-on-cash ve DSCR’ı “yatırımcı gibi” okumak
- Cap rate = (yıllık NOI) / (satın alma fiyatı). Bu metrik borcu hesaba katmaz; varlığın “işletme performansını” ölçer.
- Cash-on-cash = (yıllık vergi öncesi net nakit akışı) / (yatırımcı nakdi: peşinat + kapanış masrafı + başlangıç rezervi).
- DSCR = (NOI) / (yıllık borç servisi). DSCR, özellikle “yatırım kredileri” tarafında değerlendirme metriklerinden biridir; kurumdan kuruma kriter değişir ama mantık sabittir: NOI, borç ödemesini karşılıyor mu? (DSCR mantığı: borç servisinin kredi riskiyle ilişkisi, escrow ödeme değişkenliği)
Aşağıda, aynı $350k örneği için “nakit akışını iyileştiren” bir stres senaryosu (daha düşük vergi/HOA/sigorta + daha yüksek kira) gösterilmiştir; bu, hangi kaldıraçların işe yaradığını anlamak içindir:
- Kira: $3,200
- Vergi: %2.0
- Sigorta: $200
- HOA: $80
- Bakım: $150
- Yönetim: %8
Bu tip senaryoda NOI yükselir ve DSCR ~1 civarına yaklaşabilir; yani yatırımın “matematiği” çoğu zaman alt pazar + gider yapısı tarafından belirlenir. (Örnekleme; vergi/sigorta gerekliliği ve escrow mantığı)
Mini görsel (ölçekli olmayan, sadece his vermek için):
Rent $2,600 ██████████████████
P&I $1,681 ███████████
Tax $729 █████
Ins $250 ██
Mgmt $234 ██
Vac $130 █
HOA $90 █
Maint $200 ██
Underwriting ve due diligence kontrol listesi
Burayı “yatırım güvenliği” bölümü gibi düşünün. Çünkü Houston’da kazandıran yatırım; çoğu zaman doğru alım öncesi kontrol sayesinde “sorunsuz” ilerler.
Risk odaklı due diligence başlıkları
Flood (sel) riski ve sigorta gerçeği:
- FEMA, SFHA (Special Flood Hazard Area) içinde, hükümet destekli/ regüle lender’ların çoğu durumda flood insurance şartı koyduğunu açıkça belirtir.
- Texas Department of Insurance, çoğu “home insurance” poliçesinin flood’u kapsamadığını ve flood için ayrı poliçe gerekebileceğini vurgular.
- Kiraya verirken Texas’ta floodplain ve geçmişte su basma ile ilgili özel yazılı bildirim yükümlülükleri vardır; (aşağıdaki yasal bölümde) buna ayrıca değineceğim. (Texas Property Code)
Title ve kapanış masrafları:
- CFPB, lender’s title insurance’ın çoğu mortgage işleminde şart olduğunu; bunun lender’ı koruduğunu ve yatırımcı olarak sizin ayrıca owner’s title insurance’ı değerlendirebileceğinizi anlatır.
- CFPB ayrıca title service fees’in nerede listeleneceğini (Loan Estimate/Closing Disclosure) açıklar; yatırımcı için bu “kapanış masrafı” planlamasında kritiktir.
HOA belgeleri:
- HOA varsa: CCR/Bylaws, aidat bütçesi, özel aidat (special assessment) ihtimali, kiralama kısıtları, kısa dönem kiralama (STR) yasakları gibi konular açığa çıkar. (Genel due diligence prensibi; HOA’nın maliyet etkisi)
Yeni konut (builder) özel kontroller:
- Builder garanti kitapçığı ve kapsamı (structure/sistem/işçilik), teslim öncesi “walkthrough” listesi, eksik/defect kayıt yöntemi. (Yeni konut plan ve fiyat listeleri ile “move-in ready” dinamiği)
İnceleme (inspection) ve bütçe:
- HVAC, çatı, temel, drenaj/eğim, su tesisatı, elektrik paneli ve GFCI/ güvenlik gibi alanlar; Houston ikliminde bakım maliyeti yaratabilecek “yüksek riskli” kalemlerdir. (Bakım ve sağlık-güvenlik yükümlülükleri: Texas Property Code onarım prensibi)
Hızlı underwriting checklist (satın alma öncesi)
Aşağıdaki listeyi “teklif vermeden önce” tamamlamanız, acemi yatırımcı hatalarını dramatik biçimde azaltır:
- Kira comps: en az 5–10 comparable (yakın çevre)
- PITI + HOA + bakım + vacancy + yönetim ile net nakit akışı modeli (CFPB escrow yaklaşımı)
- Flood zone kontrol + flood insurance quote (FEMA + TDI)
- Title commitment + title insurance maliyetleri (CFPB)
- HOA belgeleri (rental kısıtları dahil)
- Inspection raporu + “make-ready” bütçesi
- Property tax: appraisal değeri, protest stratejisi ve deadline (Texas Comptroller + HCAD)
Kiralama süreci ve Texas yasal çerçevesi
Bu bölüm, “kiraya vermek” işinin operasyon + hukuk kısmını sade bir dille anlatır. Çünkü yatırımcıyı koruyan şey, çoğu zaman iyi kira sözleşmesi + doğru kiracı seçimi + doğru bildirim süreçleridir.
Kiralama süreci uçtan uca (pratik akış)
- Hazırlık: temizlik, küçük tamirler, fotoğraf, ilan metni
- İlan: MLS üzerinden yaygın erişim (genelde bir broker/realtor veya PM üzerinden)
- Başvuru: application form + ücretler + gerekli dokümanlar
- Screening: kredi/gelir/eviction geçmişi/kimlik doğrulama
- Karar: onay/koşullu onay/red
- Lease: sözleşme + depozito + move-in ödemeleri
- Move-in: anahtar teslimi + durum tespiti (move-in checklist)
- Yönetim: kira tahsilatı, bakım talepleri, denetimler
- Sorun halinde: notice süreçleri + gerekirse eviction
Bu akışta en kritik “hukuki risk” noktaları: screening ve adverse action, depozito iadesi, onarım yükümlülüğü, flood bildirimi ve eviction prosedürüdür. (CFPB/FTC tenant screening ve Texas Property Code)
Application, background check ve FCRA uyumu
ABD’de “tenant screening” çoğu zaman consumer report kapsamına girer; Fair Credit Reporting Act (FCRA) nedeniyle landlord/PM şu yükümlülüklere dikkat etmelidir:
- Screening raporu nedeniyle reddederseniz veya daha ağır şart uygularsanız (ör. daha yüksek depozito, co-signer istemek), adverse action notice vermeniz gerekir. (CFPB anlatımı)
- FTC, landlordların consumer report kullanırken hangi durumlarda adverse action notice gerektiğini örnekli şekilde açıklar.
Bu yüzden yatırımcı olarak “screening kriteri”ni yazılı ve tutarlı kurmak, hem riskinizi düşürür hem de hukukî uyumu artırır.
Fair Housing: ABD’de Fair Housing Act; ırk, renk, din, cinsiyet, ulusal köken, aile durumu ve engellilik gibi korunan sınıflarda ayrımcılığı yasaklar. Screening kriterleri objektif, iş gerekçeli ve tutarlı uygulanmalıdır. (HUD Fair Housing Act özeti)
Başvuru ücretleri, application deposit ve Texas kuralları
Texas’ta başvuru ve depozito konuları ayrı kavramlardır; Texas Property Code, “application deposit” tanımı ve iade koşulları gibi çerçeveleri içerir. (Texas Property Code – Residential Tenancies)
Security deposit (depozito) kuralları ve zaman çizelgesi
Texas’ta depozito yönetimi yatırımcı için “yüksek riskli” alandır; çünkü süre/evrak kuralları nettir:
- Depozito, tenant taşındıktan sonra belirli koşullarla 30 gün içinde iade edilmelidir. (Texas Property Code, depozito alt bölümü)
- Kesinti yapılacaksa, kesintilerin yazılı ve kalem kalem açıklanması; normal aşınma-yıpranma ile hasarın ayrıştırılması gerekir. (Texas Property Code)
Landlord ve tenant sorumlulukları: “kim neyi yapmak zorunda?”
Onarım ve sağlık/güvenlik: Texas Property Code, landlordun “ordinary tenant” için sağlık/güvenliği etkileyen koşulları onarması gerektiğini ve prosedürel çerçeveyi düzenler. (Özellikle 92.052 çerçevesi)
Smoke alarms: Smoke alarm yükümlülükleri Texas Property Code içinde düzenlenir; evin bir kiracıya teslimi öncesi ve kullanım süresince çalışır durumda olmalıdır.
Rekeying: Texas’ta belirli güvenlik cihazlarının tenant değişiminden sonra belirli süre içinde yeniden anahtarlanması gibi kurallar vardır. (Property Code 92.156 kapsamı)
Flood bildirim yükümlülüğü: Texas Property Code’da floodplain ve geçmişte su basma ile ilgili ayrı yazılı bildirim zorunluluğu yer alır; Houston gibi flood riski algısı yüksek bölgelerde bu kritik bir uyum kalemidir.
Kira artışı ve notice mantığı
Texas’ta kira artışı çoğunlukla sözleşme yenileme döneminde veya month-to-month sözleşmede “değişiklik bildirimi” mantığıyla yürür. Month-to-month terminasyon/notice kurgusu Property Code 91.001’de çerçevelenir (en yaygın yorum: bir aylık notice). (Texas Property Code Chapter 91)
Eviction süreci: adım adım ve neden “prosedür” en kritik şey
Eviction, Texas’ta prosedüre bağlıdır. Genel akış:
- Önce Notice to Vacate (çoğu durumda en az 3 gün; sözleşme farklı düzenleyebilir)
- Sonra justice court (JP) filing
- Hearing ve judgment
- Gerekirse writ of possession ve kolluk uygulaması
Notice to vacate çerçevesi Texas Property Code Chapter 24’te yer alır. (Texas Property Code – Chapter 24)
Harris County JP mahkemelerinin eviction filing süreçlerini açıklayan pratik sayfaları, yatırımcıya “işin sahadaki” yönünü anlamada yardımcı olur.
mermaidflowchart TD
A[Hazırlık: make-ready + foto + ilan] --> B[İlan/MLS + gösterimler]
B --> C[Application + ücretler]
C --> D[Screening: kredi/gelir/eviction geçmişi]
D -->|Onay| E[Lease + depozito + move-in ödemeleri]
D -->|Red veya koşullu| F[Adverse Action Notice / yazılı bilgilendirme]
E --> G[Move-in checklist + anahtar teslim]
G --> H[Aylık yönetim: kira tahsilatı + bakım talepleri]
H -->|Kira gecikmesi| I[Lease'e göre late fee / uyarı]
I --> J[Notice to Vacate]
J --> K[JP'de eviction filing]
K --> L[Hearing + Judgment]
L -->|Kiracı çıkmazsa| M[Writ of possession + constable]
L -->|Çıkış| N[Move-out checklist + depozito hesaplama (30 gün)]
Yukarıdaki şema “tipik akış”tır; gerçek süreler mahkemeye, davanın itirazlı olup olmadığına, sözleşme hükümlerine göre değişir. Notice-to-vacate ve eviction çerçevesi için temel kaynak Texas Property Code Chapter 24’tür.
Operasyon: property management, sigorta, vergi ve çıkış
Bu bölüm, “ben uzaktan yatırımcıyım; bunu sistemleştirmek istiyorum” diyen yatırımcı içindir.
Property management modelleri ve Texas’ta lisans gerçeği
Üç temel model vardır:
- Self-manage (kendin yönet): Daha düşük maliyet; daha yüksek zaman yükü ve uyum riski.
- Friend/employee manage: Düşük maliyet gibi görünür; ancak Texas’ta “kim hangi faaliyeti kim adına yapabilir?” sorusu lisans/istisna sınırına dayanır.
- Lisanslı PM firması: Ücret var; ama screening, kira tahsilatı, bakım koordinasyonu, notice/eviction süreçleri ve dokümantasyon standartlaşır.
Texas Real Estate Commission (TREC), property manager lisans gereksinimlerinde temel çerçeveyi ve istisnaları açıklayan resmi Q&A yayımlar; bu, “realtor/emlakçı yönetim yapamaz” gibi kestirme cümlelerin aslında brokerage yapısı ve lisans statüsü üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini gösterir. (TREC lisans açıklaması)
Houston’da tipik PM ücretleri ve dört firma karşılaştırması
Aşağıdaki tablo; fee şeffaflığı olan firmaların yayınladığı fiyat sayfalarından derlenmiştir. Ücretler değişebilir; sözleşmeyi imzalamadan önce güncel “management agreement” üzerinden doğrulayın.
| Firma | Aylık yönetim ücreti | Leasing/tenant placement | Renewal | Eviction yaklaşımı | Rezerv politikası | Kaynak |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Real Property Management Preferred (H-Town RPM) | %7.9–%9.9; cap $249 | Standard: %100; Premium: %75 | “Eviction protection” premium pakette; ayrıca periyodik inspection $135 | Premium pakette “uncontested” eviction legal fee/court cost (tipik $400–$500) ödeme vaadi belirtiliyor | Sayfada açık bir $ rezerv rakamı belirtilmiyor | |
| RentLife Property Management | Occupied: %8.99; vacant: $135 | %85 | $295 | Ayrı eviction ücretleri sözleşmeye bağlı olabilir | Sayfada açık rezerv rakamı belirtilmiyor | |
| Keyrenter Houston | %10 (min $100–max $250) | %75 (1 aylığın) | $250; ayrıca yıllık tax filing fee $99 | Detaylar sözleşmeye bağlı | Sayfada açık rezerv rakamı belirtilmiyor | |
| Evernest Houston | %8 veya %9 (pakete göre; max $199) | 1 aylığın %50’si (min $500) | $250; ayrıca annual condition report $149 | Eviction genelde koordinasyon + dış maliyetler | Owner account’ta $500 maintenance reserve şartı belirtiliyor |
Yatırımcı için sözleşmede aramanız gereken maddeler (çok pratik):
- Term/cancellation: kaç gün notice ile iptal ediliyor?
- Maintenance authorization limit: “$X’e kadar owner onayı olmadan tamir”
- Vendor markup / coordination fee: bakım faturası üstüne % ücret var mı?
- Reserve: hesabınızda minimum kaç $ tutmanız isteniyor? (Evernest örneğinde $500 reserve açıkça yazıyor)
- Leasing fee ve renewal fee: vacancy maliyetini doğrudan etkiler
- Eviction: kim neyi ödüyor? “uncontested”/“contested” ayrımı var mı? (H-Town RPM örneği)
Sigorta: homeowner mı landlord mı, flood ne zaman şart?
- Mortgage varsa, genelde homeowners insurance gereklidir; lender bunu şart koşabilir. (CFPB homeowners insurance)
- Kiraya verdiğinizde poliçenin “owner-occupied” yerine “landlord/tenant-occupied” yapıya uygun olması gerekir; bunu sigorta acentesiyle netleştirin. (TDI home insurance alışveriş rehberi)
- Flood: FEMA, SFHA içinde ve government-backed mortgage olan birçok durumda flood insurance gerekliliğini vurgular; Texas Department of Insurance da standart poliçelerin flood’u kapsamadığını söyler.
Vergi: property tax protest, depreciation ve raporlama (yüksek seviye)
Property tax protest/appeal:
Texas Comptroller, appraisal district değerine itiraz için yasal süreci ve ARB mantığını açıklar; HCAD ise iFile sistemiyle protest başvurusunu gösterir.
Homestead notu (yatırımcı için):
HCAD, homestead exemption’ın birincil ikamet (primary residence) şartını FAQ seviyesinde açıkça söyler; yatırım amaçlı evler genelde bu kapsamda olmaz.
Depreciation ve kira geliri raporlama:
IRS Publication 527, residential rental property gelir-gider yaklaşımını, hangi giderlerin düşülebileceğini ve depreciation mantığını detaylandırır; yatırımcı için doğru muhasebe altyapısının “temel kılavuzu”dur.
1031 exchange (yüksek seviye):
IRS, Section 1031 kapsamında like-kind exchange’in genel mantığını ve temel prensibini “real estate tax tips” sayfasında özetler: yatırım/iş amaçlı gayrimenkulün yine yatırım/iş amaçlı başka gayrimenkulle değiştirilmesinde, şartlar sağlanırsa kazanç tanımayı erteleme mantığı. (IRS 1031 sayfası ve fact sheet)
Risk yönetimi ve çıkış stratejileri
- Rezerv: En az 3–6 aylık “tam sahip olma maliyeti” kadar rezerv, özellikle 2026’da DOM uzarken çok değerlidir. (HAR kira DOM sinyali)
- Eviction maliyeti: Bazı PM paketleri “uncontested” eviction legal fee/court cost desteği vaat edebilir; sözleşmede kapsamı netleştirin. (H-Town RPM örneği)
- Likidite/çıkış: Satışa çıkış planı yaparken, marketin “inventory” seviyeleri ve güncel DOM trendleri satış süresini etkiler. (HAR satış tarafı ve DOM haberleri)
Şablonlar ve pratik araçlar
Aşağıdaki şablonlar “saha standardı” gibi çalışır; bir Google Sheet/Excel ile birleştirildiğinde, özellikle uzaktan yatırımcıyı güçlendirir.
Lease checklist (içerik kontrol listesi):
| Başlık | Not |
|---|---|
| Taraflar, kira, vade, ödeme kanalı | Lease yazılı ve net olmalı; tenant’a imzalı kopya verilmesi gibi kurallar unutulmamalı |
| Late fee ve grace period | Texas late fee çerçevesi lease ile uyumlu olmalı |
| Depozito, iade süreci, move-out prosedürü | 30 gün, itemized deduction ve bad-faith riskleri |
| Bakım sorumlulukları | Health/safety onarım çerçevesi |
| Smoke alarm, lock/rekeying, güvenlik | Yasal yükümlülükler |
| Flood notice | Texas flood bildirimi |
| Renter’s insurance şartı | Zorunlu değil ama lease ile şart koşulabilir (TDI sigorta rehberi bağlamı) |
Tenant screening checklist (FCRA uyumlu):
| Adım | Neden |
|---|---|
| Yazılı selection criteria | Tutarlılık + Fair Housing uyumu |
| Consent + screening raporu | Consumer report kullanımı (FTC rehberi) |
| Red/koşullu onayda adverse action | CFPB ve FTC adverse action anlatımı |
Move-in / Move-out inspection checklist (çekirdek alanlar):
| Alan | Not |
|---|---|
| Foto/video kayıt | Depozito anlaşmazlığını azaltır |
| HVAC, filtre, termostat | Houston ikliminde kritik |
| Su kaçakları, musluklar | Küçük sızıntılar büyük hasara dönebilir |
| Zemin, boya, kapı/menteşe | Normal wear vs damage ayrımı için |
Rent roll & cashflow spreadsheet kolonları (tek tabloya sığacak şekilde):
| Kolon | Örnek |
|---|---|
| Adres / alt pazar | Katy / Cypress vb. |
| Purchase price / kapanış tarihi | $350,000 / 2026-03-15 |
| Loan amount / rate / term | $280k / 6.01% / 30y |
| Aylık P&I / PITI | 1,681 / (tax+ins ekle) |
| Property tax (yıllık) | $X |
| Insurance (yıllık) | $Y |
| HOA (aylık) | $Z |
| Rent (aylık) / vacancy varsayımı | $2,600 / %5 |
| PM fee / leasing fee | %9 / %85 vb. |
| NOI / cashflow / DSCR | otomatik hesap |
